Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zgrany duet: klamka i drzwi

Zgrany duet: klamka i drzwi

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Jedno bez drugiego nie istnieje, choć nie zawsze są do siebie dobrze dobrane. Jak wybrać okucia, żeby długo służyły i pasowały nie tylko do wnętrza, ale przede wszystkim do samych drzwi? Przedstawiamy kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy ich wyborze.

Okucia nie zawsze w cenie



Idąc do sklepu po drzwi, nie zawsze sprawdzamy, czy kupujemy same skrzydło, czy cały komplet z ościeżnicą, zawiasami, zamkiem i klamką. A warto zwrócić uwagę szczególnie na klamkę, która
niczym kropka nad i dopełnia drzwi, przyozdabia i nadaje im charakteru. Nawet jeśli jest w
zestawie, ale nie bardzo się nam podoba, albo np. wykonana jest z kiepskiej jakości aluminium, warto rozważyć jej wymianę na ciekawszy model.

Rodzaje szyldów



Szyld to element, który przykręca się do skrzydła drzwi i który osłania miejsce montażu klamki lub podchwytu. W drzwiach wejściowych to kolejna bariera, która chroni zamek, w drzwiach wewnętrznych szyld pełni jedynie funkcje dekoracyjne, można więc wybrać taki, jak się nam podoba.

Może być to szyld jednoelementowy, o podłużnym kształcie owalnym lub prostokątnym, który obejmuje klamkę i miejsce na zamek, lub dwuelementowy, składający się z dwóch mniejszych części, osobno obejmujących klamkę i zamek.

Do drzwi eleganckich, zdobionych lepiej wybrać szyld jednoelementowy. Szyld dwuelementowy lepiej sprawdzi się do drzwi prostych i nowoczesnych.

Klamka a drzwi



Wybierając klamkę trzeba wiedzieć, do jakich drzwi ją kupujemy. Do drzwi ciężkich, np. z litego drewna wybieramy ciężką klamkę z mosiądzu lub innego podobnego materiału. Do drzwi o lekkiej konstrukcji lepiej będzie pasowała lżejsza klamka np. z aluminium. Inne klamki dobiera się do drzwi w mieszkaniu, a inne do drzwi w biurze. Tak samo drzwi do łazienki mogą mieć inną klamkę niż drzwi do pokoju dziecka.

Klamka a drzwi



Typowe klamki w kształcie litery L to najbardziej popularne modele w większości mieszkań. Ale można też wybrać klamki, których uchwyt jest wyprofilowany w kształcie litery V lub P. Nazywane są one podchwytami. Można też wybrać gałki zamiast klamek, choć to rozwiązanie bardziej popularne w biurach niż w pomieszczeniach mieszkalnych.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Rodzaje klamek



Najtańsze i stosunkowo najpopularniejsze są klamki aluminiowe, malowane na rozmaite kolory. Solidniejsze są klamki wykonane z mosiądzu polerowanego lub brązowionego oraz ze stali szlachetnej, dostępne w wielu wersjach: złote, srebrne, błyszczące lub matowe, proste lub ozdobne.

Mechanizm ze sprężynami



Aby klamka długo służyła i wskutek często używania nie opadała, warto wybrać zamiast najprostszego modelu bez wspomagania model ze specjalnym mechanizmem sprężynowym. Takie klamki są nieco droższe, ale nie tylko dzięki nim możemy dłużej użytkować klamkę, ale też sam mechanizm chroni zamek.

Najtańsze klamki kosztują raptem kilka złotych. Za modele bardziej zaawansowane, z bardziej trwałych rozmiarów zapłacimy więcej: od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych.

red.Olga Misiak
Data publikacji: 20.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również