Rodzaje drzwi wewnętrznych
Fot.http://www.freedigitalphotos.net
Sposób otwierania
Wyróżniamy drzwi rozwieralne to te najbardziej klasyczne na zawiasach. Mogą być prawe, lewe lub wahadłowe (te są niezwykle ciekawym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że przy otwieraniu wymagają sporo miejsca zarówno z jednej, jak i drugiej strony). Drzwi przesuwne to takie, które składają ze skrzydła przesuwanego na szynie. Mogą zachodzić na ścianę lub się w niej chować, jeśli zamontuje się je w specjalnej kasecie. Świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń i do kuchni, gdzie drzwi i tak praktycznie cały czas są otwarte.
Drzwi składane lub łamane zbudowane są z dwóch części połączonych na górze i dole zawiasami. Po otwarciu składają się jak parawan. Najczęściej montuje się je w małych pomieszczeniach, gdzie futryna jest zbyt wąska aby zmieścić klasyczne drzwi rozwieralne np. w garderobach. Ich odmianą są drzwi harmonijkowe, które składają się z więcej niż dwóch części.
Podobnie jak składane i łamane, drzwi harmonijkowe najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca na klasyczne drzwi rozwieralne. Ale uwaga: po otwarciu drzwi blokują częściowo wejście.
Drzwi lewe czy prawe
Bardzo ważna kwestia, która bywa powodem dość zabawnych dialogów w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom w domu. Jeśli decydujemy się na drzwi rozwieralne, mogą one być prawe – wówczas zawiasy znajdują się z prawej strony i drzwi otwiera się ciągnąc do siebie prawą ręką. W lewych odwrotnie – zawiasy znajdują się z lewej strony i drzwi otwiera się ciągnąć do siebie lewą ręką. Drzwi prawe lub lewe wybieramy w zależności od tego, jaki chcemy zobaczyć widok po otwarciu drzwi.
Zasadniczo drzwi zawsze powinny się otwierać do środka pomieszczenia, z którego wychodzą – gdyby otwierały się w drugą stronę, np. na korytarz, mogłoby to powodować spore utrudnienia w komunikacji. Warto też sprawdzić co znajduje się obok otwieranych drzwi (np. trzeba uważać na sąsiedztwo innych drzwi i ścian). Wyjątkiem są drzwi do łazienki i WC, które najczęściej otwierają na zewnątrz, ponieważ przestrzeń niezbędna do ich otwarcia zabierałaby zbyt wiele miejsca w i tak niewielkim pomieszczeniu.
Materiał
To, z czego skonstruowane jest skrzydło drzwi, ma duży wpływ na jego cechy w codziennym użytkowaniu. Można wybrać drzwi drewniane ( koszt 300-3000 zł), które są solidne z natury i bardzo trwałe. Drzwi z materiału drewnopochodnego np. płyt MDF ( koszt 200-1500 zł) dzięki warstwowej konstrukcji, w której można umieścić specjalną izolację akustyczną lepiej się sprawdzą w pomieszczeniach, które chcemy z jakiś powodów wyciszyć. Drzwi z wielokomorowych profili PCV (koszt 100-500 zł) wypełnione izolacją i osłonięte płytami z tworzywa sztucznego są lekkie, odporne na pęczenie i nie pękają. Najbardziej odporne, także np. w sytuacji pożaru, są drzwi stalowe ( koszt 300-1500 zł), choć częściej wykorzystuje się jako drzwi zewnętrzne lub łączące garaż z mieszkaniem.
red.Olga Misiak