Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Drzwi pełne czy przeszklone?

Drzwi pełne czy przeszklone?

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Wybór drzwi wewnętrznych wydaje się na pozór prosty. Nie trzeba się przejmować specjalnie ich parametrami i właściwościami. Ale ponieważ to właśnie one są też ozdobą wnętrza, decyzja często okazuje się trudna. Zwłaszcza, kiedy stajemy przed wyborem, czy drzwi mają być pełne, czy przeszklone?

Poza funkcją ozdobną drzwi wewnętrzne spełniają jeszcze kilka innych funkcji. W zależności od tego, które pomieszczenia oddzielają, izolują od hałasów, zapachów i zapewniają prywatność domowników. I dlatego głównie funkcją pomieszczenia kierujemy się dobierając do niego drzwi.

Drzwi pełne



Najczęściej stosuje się je w sypialniach, gabinetach i... pokoju nastolatka, ponieważ zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Są gwarancją ciszy i spokoju po obu stronach drzwi. Dobrze sprawdzają się też także jako drzwi do łazienki, gdzie gwarantują prywatność. Warto je też zamontować w pralniach czy spiżarniach, ponieważ tego typu pomieszczeniach z reguły nie jest konieczne doświetlanie, a ich wnętrzem niekoniecznie chcemy się chwalić. Jeśli drzwi wewnętrzne mogą być narażone na uszkodzenia, warto je okleić specjalną folią, która chroni przed zarysowaniami.

Drzwi przeszklone



Sprawiają, że wnętrze wydaje się jaśniejsze i większe. Dlatego z reguły wybiera się je do tych pomieszczeń, które są ciemniejsze lub w ogóle nie mają okien. Z reguły takie drzwi montuje się też między pomieszczeniami, które mają sprawiać wrażenie połączonych np. między jadalnią a kuchnią.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Często też wybieramy je do łazienki. Bo choć drzwi pełne gwarantują tam większą intymność a w łazienkach często nie ma okien, to przeszklone drzwi pozwalają doświetlić wnętrza. Kompromisem, a dla wielu osób wręcz optymalnym rozwiązaniem może być choć małe okienko – wówczas widać przez nie, ze w środku jest zapalone światło, co oznacza, że łazienka jest zajęta.

W przypadku łazienki najczęściej wybiera się szkło matowe, białe lub barwione. Drzwi przeszklone do innych pomieszczeń mogą mieć szkło przezroczyste, a w wersji ekskluzywnej lub eleganckiej – ornamentowe lub witrażowe. Im mniejsza przypuszczalność, tym większa intymność dla osoby znajdującej się za takimi przeszklonymi drzwiami. Często szyby dzieli się tzw. szprosami. Ciekawym rozwiązaniem są drzwi rozdzielone taflą szkła, które tylko po dwóch bokach mają część skrzydła z innego materiału. To powiew nowoczesności, który odmieni każde wnętrze.

Drzwi szklane i inne



Coraz popularniejsze rozwiązanie. Do ich produkcji wykorzystuje się bezpieczne szkło klejone lub hartowane. Do małych pomieszczeń warto wybrać drzwi lustrzane, które optycznie powiększają wnętrze. Często wybiera się je też do sypialni, łazienki i garderoby, czyli tych pomieszczeń, gdzie i tak potrzebne jest duże lustro. Niestety, takie drzwi wymagają częstego czyszczenia i raczej nie nadają się, jeśli mamy w mieszkaniu małe dzieci.

Dobór drzwi



Styliści wnętrz są zgodni, w domu mogą być różne rodzaje drzwi, przeszklone i pełne, ale pod warunkiem, że zachowują tę samą linię wzorniczą i kolor. W przeciwnym razie grozi nam stylistyczny chaos. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić u producenta jakie drzwi oferuje i czy wybrany model jest dostępnych w różnych wersjach. Dobrze też jest zadbać o to, aby ewentualne przeszklenia współgrały z całym wnętrzem i okuciami.

red.Olga Misiak
Data publikacji: 24.08.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również